středa 11. července 2007

Malmö

Vyrazil jsem s partičkou na týdenní návštěvu za kámošem do Švédska a kola si vzali s sebou. Přes noc jsme projeli Německem, v neděli ráno se nalodili na trajakt Sassnitz (D) - Trelleborg (S) a před polednem byli u Honzy v Malmö. Vyrazili jsme na odpolední výjezd do přístavu (Västra Hamnen) a obdivovali 2. nejvyšší obytnou budovu v Evropě - Turning Torso. (1. je v Rusku.) Vrátili jsme se k Honzovi okolo městského hradu Malmöhus a Öresundskýho mostu spojující Švédsko s Dánskem. Švédové mi začali být sympatičtí, na pobřeží mají řopíky! :-)
Druhý den nás hostitel vytáhl na zámek Torup nedaleko Malmö a my otestovali švédské cyklostezky. Odpoledne jsem zajel s Honzou pro sedačku a stolek do IKEI (jak jinak) a trochu mu zútulnili obývák!
Třetí den jsme se vyvezli autem na východní pobřeží do národního parku Stenshuvud, kde jsme si vylezli na vrchol Fornborg, celých 97 metrů nad mořem které se rozlévalo pod námi. Večer jdeme otestovat švédské točené pivko do centra města. Dá se...
Čtvrtý den  jsme se autem přiblížili k poloostrovu Falsterbo do městečka Höllvikenu a na kolech vyjeli přes maják ve Skanöru na bílé písečné pobřežní duny s barevnými dřevěnými chatičkamy sloužící jako převlíkarny. Dál jsme navštívili nejstarší maják Falsterbo fyr z r. 1796, nejstarší původní větrný mlýn a přírodní rezervaci Flommen. Projeli jsme též golfovým hřištěm přes které vedla cyklostezka! Při návratu k autům přes kanál Falsterbo jsme si počkali na zvednutí mostu a došli k majáku u vjezdu do kanálu.
Pátý den jsme si užili celodenní skandinávský slejvák v teple obýváku. Hráli jsme karty, kdo prohrál tak klikoval, takže Honza s Radkem posilovali :-), koukali na Cimrmana, zkrátka flákali se.  
Šestý den jsme se rozhodli vyjet i v dešti autem na sever do Lundu a Helsingborgu. Na jih od Malmö byly záplavy. Ani se nedivím po včerejšku. V Lundu jsme navštívili katedrálu a její katakomby, v Helsingborgu hradní terasy s věží Kärnan. Při zpáteční cestě se ještě na  Honzovo upozornění co musíme vidět zastavujeme u staré citadely  v  Landskroně. Večer Renda se Sísou uvařili slavnostní večeři a všichni jsme se nadlábli, hlavně Honza. Sedmý den jsme se ráno sbalili, rozloučili se s Honzou a vyjeli po Öresundským mostotunelu
do Kodaně. Zde jsme prolezli botanickou zahradu, přístavní čtvrt Nyhavn a centrum města. Mě zde zaujalo zaparkované zvláštní kolo.  Navečer jsme vyjeli do Gedseru, kde jsme se nalodili na trajekt do Rostocku. Během přejezdu Německa odešel ve Felicii alternátor, takže jsme museli nouzově přespat na travnatém plácku v nějaké vesničce a druhý den se snažili sehnat novou baterii. Sehnali jsme jen použitou baterii a ta nás bohužel domů nedotáhla, takže před Drážďanama jsme si museli počkat na pomoc z Čech.

Fotogalerie

Žádné komentáře:

Okomentovat