středa 14. prosince 2016

"Dole v dole" - Uranový důl Rožná I

Měl jsem možnost se zúčastnit prohlídky dolu Rožná I. Je to hlubinný uranový důl poblíž obcí Rožná a Dolní Rožínka. Jedná se o jediný funkční uranový důl v Čechách i v Evropě.

 Fialově je značená naše cesta dolem
Po nezbytném bezpečnostním školení a seznámení s provozovanou těžbou na dole v zasedací místnosti administrativní budovy jdeme do provozní budovy, kde vyfasujeme teplé jégrovo prádlo, montérky, rukavice, holiny, opasek, helmu, svítilnu s baterií a osobní dýchací přístroj Dräger. Došli jsme k těžební věži R1 a čtyřklecí byli dopraveni na úroveň 12. patra (- 600 metrů). Rachod a drkocání těžní klece by probral i mrtvého! Vystupujeme a chodbou se dostáváme na dopravní ochoz, kde je pro nás připraven důlní vláček, který nás převeze k 2,5 km vzdálené podzemní těžební jámě R7S.
 
Jsme důrazně poučeni, abychom během jízdy rozhodně nic nevystrkovali z vozíků ven. Někteří jedinci, mající přes 2 metry, mají docela šichtu se do vozíku vtěsnat. :-) Vylézáme z pidivagónků a opět čtyřklecí sjíždíme na úroveň 24. patra (-1.200 metrů). 
                                                        Těžební jáma R7S na 24.patře.

Zde už po vlastních kráčíme přibližně 900 metrů k blokovému komínu, kterým po úzkých žebřících vystoupáme cca 40 metrů vzhůru k patrové rozrážce, kterou se dostaneme k čelu dobývky. Je nám popsán způsob ražby a ukázána práce škrábáku. Prašnost je zde minimální, tudíž dobrá viditelnost. Poté už následuje zpět cesta na povrch stejně, jak jsme se sem dostali, tedy pěšky, výtahem, vláčkem a výtahem.


                 
Hlouběji do matičky Země se už asi nedostanu, 1.200 metrů  pod úrovní povrchu.
Historie dolu
Fotogalerie                              

Žádné komentáře:

Okomentovat