středa 26. února 2014

Nebeská nádhera - Aurora Borealis

Během dovolené v Tatrách mi Bill navrhl, jestli nechci jet se podívat za Polární kruh na Polární záři. Pod vlivem letního horka mě vidina severské zimní divočiny s "ukrutnými" mrazy nadchla. A k tomu jako bonus Polární záře! Prošel jsem schválením za člena výpravy, (ač jediný nefotograf), kterou skvěle zorganizoval Milan. Já si jen zakoupil bundu odolnou do -30°C mrazů. :-)
Ve středu 19.2.2014 jsme se sešli Milan, Martin, Bill a já okolo 11. na Ruzyni a vyzvedli si přes internet zamluvené letenky Praha - Oslo - Tromsø od Norwegian.com. Při odbavení mě trochu zarazil požadavek sundat pohorky a nechat je zrentgenovat. Zvlášť když jsem si na nich vyrobil kvalitní uzle, aby se mi cestou tkaničky nerozvázaly! V Praze bylo v poledne nezvykle jarně, v Oslo navečer už padal sníh a v Tromsø v noci už bylo všude bíle zamrzlo. Na místním letišti jsme si vyzvedli pronajaté VW Polo a trochu komicky se do něj nasoukali i s bagáží. Pneumatiky s ocelovými hroty nás bezpečně dovezly zamrzlou noční krajinou do 45 km vzdálené pobřežní vesničky Oldervik k místnímu hřbitovu, odkud už jsme museli k pronajaté chatě po svých. Cestou k chatě jsme pochopili poznámku švýcarské majitelky chatky, že by bylo dobré si vzít mačky! Trochu jsem měl obavy z umístění kadibudky vedle chaty, přeci jenom ranní teploty okolo -6°C mi nedovolí zde delší pobyt, ale skutečnost byla naprosto šokující! Polystyrenové prkýnko samo hřálo, do budky nefoukalo a dokonce zde byl elektrický přímotop! :-)
První den sloužil k seznámení s okolím a vyhlédnutí místa na noční fotografování. Navečer se obloha vyjasnila, takže kluci vzali svá fotografická nádobíčka a vyrazili jsme na vyhlédnutý kopec. Dlouho se nic nedělo, občas se objevil na obloze cár světlé mlhy, než nafocené snímky na displejích fotoaparátů odhalily nazelenalou Polární záři! A pak se nad našimi hlavami odehrála nebeská nádhera - Aurora Borealis. Cíl naší polární výpravy byl splněn, naše nadšení jsme museli před spaním ještě zapít domácí slivovicí.

foceno Billem 
foceno Milanem 
foceno Martinem
 Druhý den jsme si udělali výlet na sousední ostrov Ringvassøya. S Billem jsme chtěli zkusit odlovit kešku na 70° severní šířky, ale atribut bohužel nelhal, že je to jen letní keš. Pod metrovým zmrzlým sněhovým příkrovem jsme neměli šanci. Ale zato jsme se dostali všichni poprvé za 70. stupeň severní šířky! 

Původně jsem zde očekával nefalšované severské krutomrazy, minimálně pod -30°C, ale zdejší klima ovládané Golfským proudem se k těmto teplotám ani náznakem nepřibližovalo. 
Třetí den jsme se vydali po pobřeží naší vesničky Oldervik s nádherným výhledem na Lyngenské Alpy za účelem lovení fotografických záběrů.
Čtvrtý den se vyčasilo na výlet směrem západním k Norskému moři přes ostrov Kvaløya a ostrůvky Sommarøya a Hillesøya. Cestou se konalo opět několik fotozastávek. Jedna u jakéhosi přírodního muzea na břehu moře, kde pod slabou vrstvou napadaného sněhu byl čistý led, takže chůze byla docela adrenalin, další u volně se pasoucího soba i vesničky Brensholmen s kostelíkem a výhledy na skalnaté ostrovy v Norském moři. 
zhotoveno Milanem
Pátým dnem se počasí zhoršilo natolik, že teplota vystoupala nad nulu a začalo pršet! Nás to ale nezaskočilo. Jeli jsme do Tromsø navštívit pivovar Mack, nejsevernější to pivovar na světě. Aby ochutnávka byla stylová, zašli jsme do nejstarší hospody v Tromsø, patřící pivovaru. 
Poslední den pobytu se Milan rozhodl chytit vlastnoručně nějakou rybu, abychom si večer mohli pochutnat na tresce. Dokonce i polární záře se s námi poslední noc přišla rozloučit! Bylo komické sledovat hochy, jak rychle vybalují už zapakované fotonádobíčko a pak poletují okolo chalupy jen v pantoflích ve sněhu za ulovením posledních záběrů polární záře!
foceno Martinem


Jediné mínus zájezdu bylo vstávání ve tři ráno na odjezd směr Tromsø Airport, odkud následoval odlet domů na trase Tromsø - Oslo - Praha.


Odkazy: Milanův popis cesty  
              Martinovy stránky

Fotogalerie 

1 komentář: